تاریخ مقــاله : ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
تعدا بازدیـــد : ۴۲۶

هموار شدن راه فناوری هوشمند پوشیدنی با ترانزیستورهایی در مقیاس نانو

عمومی

پژوهشگران دانشگاه منچستر و دانشگاه شاندانگ چین ترانزیستوری در مقیاس نانو ساخته‌اند که ما را یک گام به توانایی ساخت تلویزیون‌ها، تلفن‌ها و تبلت‌های قابل انعطاف با فناوری هوشمند پوشیدنی نزدیکتر می‌کند.

این تیم، ترانزیستوری فوق سریع در مقیاس نانو ساخته است که Thin Film Transistor (TFT) نام دارد و از نیمه‌هادی های اکسیدی تشکیل شده است. این افزاره اولین نوع مبتنی بر نیمه‌هادی اکسیدی است که می‌تواند با سرعت 1 GHZ کار کند که موجب هوشمندتر، سریعتر و قابل انعطاف‌تر شدن افزاره‌های‌ الکترونیکی نسل آینده خواهد شد.

TFT نوعی ترانزیستور است که معمولا در LCD استفاده می‌شود و آن را می‌توان در پیشرفته‌ترین افزاره‌‌های دارای LCD، از قبیل تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌ با کیفیت تصویر بسیار بالا و تبلت‌ها یافت.اینگونه LCDها دارای یک TFT در پشت هر پیکسل هستند و TFTها به عنوان سوئیچ‌هایی مستقلی عمل می‌کنند که اجازه‌ی تغییر حالت سریع پیکسل‌ها را داده و موجب خاموش و روشن شدن بسیار سریع پیکسل‌ها می‌شوند.اکثریت TFTها مبتنی بر سیلیکون هستند که در مقایسه با TFTهای نیمه‌هادی اکسیدی، مات، سخت و گران می‌باشند. اگرچه TFTهای ساخته شده از اکسید کیفیت تصویر LCD را بهبود داده‌اند، اما این قابلیت انعطاف مکانیکی آنهاست که موجب جذابیتشان شده است.

به عقیده‌ی پروفسور سانگ در دانشگاه مهندسی برق-‌الکترونیک منچستر : "تلویزیون می‌تواند بی‌نهایت باریک و روشن ساخته شود و کاری که ما انجام داده‌ایم باعث ساخت تلویزیونی با قابلیت انعطاف مکانیکی بیشتر و قیمتی ارزانتر ‌می‌شود. ترانزیستورهای گیگاهرتزی موجب می‌شوند تا فناوری‌های ساخت مدارهای الکترونیکی با کارآیی بالا و افزاره‌های الکترونیکی پوشیدنی، به سرعت و قابلیت انعطاف مکانیکی خوبی دست یابند."

به نظر پروفسور سانگ : " ساخت افزاره‌هایی چون ترانزیستور گیگاهرتزی چالش برانگیز است، زیرا نه تنها مواد سازنده‌ی این افزاره‌‌ها نیاز به بهبود دارند، بلکه مسائلی چون طراحی افزاره، فرآیند ساخت و تستهای آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرند."

نظرات

نـام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ) کد امنیتی (حروف بزرگ)