افزاره‌های پوشیدنی جهت پایش سیگنال‌های الکتروکاردیوگراف (ECG)

وضعیت : اتمام یافته
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ الی ۱۱ خرداد ۱۳۹۸

پس از تجربه موفق برگزاری اولین چالش فناوری در زمینه ساخت AFM TIP و درحوزه بومی‌سازی فناوری NEMS در ایران، مرکز توسعه نانوالکترونیک ایران (INEC)، در نظر دارد تا دومین چالش بزرگ خود را در حوزه پلتفرم‌های پایش از راه دور بیمار (RPM) برگزار نماید که قادرند با کاهش دفعات مراجعه بیمار جهت مراقبت‌های پزشکی، انتقال بخشی از مراقبت‌های پزشکی به خانه و کاهش هزینه‌های درمانی سبب بهبود کیفیت زندگی افراد شوند. یکی از فناوری‌ها و افزاره‌های معرفی شده در این راستا گجت‌های پوشیدنی سنجش عملکرد الکتریکی قلب انسان هستند که قابلیت ثبت و ارزیابی سیگنال‌های الکتروکاردیوگراف قلبی را به صورت بلادرنگ و مداوم دارند و استفاده از فناوری نانو به سبب مزایایی نظیر کاهش امپدانس به دلیل افزایش سطح تماس الکترود-پوست، افزایش نسبت سیگنال به نویز و عدم ایجاد حساسیت‌های پوستی در ساخت این افزاره‌ها بسیار مورد توجه است.

از این‌رو مرکز توسعه نانوالکترونیک ایران (INEC) در این چالش به دنبال توسعه فناوری‌های حوزه «طراحی و ساخت افزاره‌های پوشیدنی جهت پایش سیگنال‌های الکتروکاردیوگراف (ECG)» است. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش بزرگ شرکت‌کنند و از تسهیلات حمایتی بیش از 200 میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی، اعتبار شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو و نیز خدمات کلینیک فنی و مهندسی و فب مرکز نانوالکترونیک ایران در مرحله ساخت نمونه اولیه و جایزه نقدی  300 میلیون ریالی به همراه حمایت از ثبت پتنت بین المللی و توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن تا مرحله تولید انبوه ویژه برنده نهایی چالش بهره‌مند شوند.

اگر ایده‌ای در ذهن دارید همین حالا دست به کار شوید…

 

موضوعات محوری

این چالش به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت «طراحی و ساخت افزاره‌های پوشیدنی جهت پایش مداوم و بلادرنگ سیگنال‌های الکتروکاردیوگراف(ECG)» است. جهت انتخاب روش یا فرآیند محدودیتی وجود ندارد اما باید در ساخت محصول یا بخشی از آن نظیر الکترودها از فناوری نانو استفاده شده باشد به گونه‌ای که به بهبود محسوس عملکرد منجر شود.

نکته اساسی در طراحی این چالش ساخت افزاره یا گجت‌هایی جهت پایش (Monitoring) سیگنال‌های الکتروکاردیوگرام است و به عبارتی ساخت گجت های تشخیصی (Diagnostic)  مورد نظر نیست.

مرحله اول (ثبت‌نام و آغاز ارزیابی طرح‌ها)

شرکت‌کنندگان حداکثر تا 11 خرداد ماه، می‌بایست طرح مفهومی خود را از طریق سامانه آنلاین ثبت نمایند. پس از این تاریخ فرآیند ارزیابی آغاز و برگزیدگان مشخص خواهند شد.

مرحله دوم (ساخت نمونه اولیه و آزمایشگاهی)

شرکت‌کنندگان برگزیده در مرحله قبل (اعم از فرد یا گروه) 90 روز فرصت خواهند داشت تا به ساخت و تکمیل «نمونه اولیه» مطابق با طرح خود بپردازند.

مرحله سوم (ساخت نمونه مهندسی و تکمیل مستندات)

برگزیدگان مرحله نخست، پس از ساخت نمونه اولیه آزمایشگاهی، طی بازه‌ای 60روزه می‌بایست یک «نمونه مهندسی» مطابق با نمونه اولیه خود و با مشخصات معین ارائه نمایند.

مرحله چهارم (پارائه نمونه نهایی با قابلیت تولید تجاری)

پس از انتخاب نمونه مهندسی برتر در مرحله دوم، فرآیند ساخت یک نمونه تولیدی تکرارپذیر و نیز دریافت تاییدیه نانومقیاس آغاز می‌گردد.